Příprava do školky s dětmi (Ríša 6, Gábinka 3) bývala pro mne neskutečným utrpením.
Docílit toho, abychom odjeli včas se zdálo být nadlidským úkolem bez ohledu na čas probuzení. Teď už je to ale koncert – podařilo se nám to vyřešit.
Nejdřív jsem to probral s Ríšou. Řekl jsem mu, že bych s tím ránem potřeboval pomoct, že mám spoustu vlastních úkolů, které potřebuju zvládnout, a potřeboval bych, abych nemusel řídit a hlídat jeho ranní činnosti, a jestli by mi s tím mohl nějak pomoct. Přišel s tím, že teda jo, ale že by potřeboval vědět, co všechno má teda udělat. Nabídl jsem, že bychom mohli společně na počítači utvořit ranní obrázkový plán, na kterém by bylo pořadí jednotlivých činností, s tím, že by si sám rozhodl o jejich pořadí a vybral si obrázky k jednotlivým činnostem. Moc se mu to líbilo. Strávili jsme tím celé odpoledne. Domluvili jsme se, že si to zkusí hlídat podle toho plánu vše sám, a kdyby potřeboval s něčím pomoc, tak mi řekne. Od té doby to funguje.

 

Občas se zasekne, pak ale stačí se zeptat: “Ríšo, jak to vypadá s tvým plánem? Potřebuješ s něčím pomoc? … a hned zase “naskočí”  Po pár dnech mi namotivovaná Gábinka (tenkrát ani ne tříletá holčička) řekla, že by taky chtěla svůj plán, ale že to musí být růžový a musí tam být Hello Kitty  Tak jsme to dali společně taky dohromady, dohodli se podobným způsobem, jako s Ríšou, a úžasně nám to funguje. Už podle toho jedeme víc jak půl roku a párkrát jsme ten plán na Ríšův návrh i měnili. Doplnili jsme už i plán večerního rituálu. Kdyby mi to někdo řekl před rokem, tak mu to nebudu věřit. Připojuji obrázky ranních plánů. Třeba to někoho inspiruje.